Herrmann & synové

  HomePage » Apoikia »

Sofisté

Mauro Bonazzi

Sofisté

Sofisté zůstávají v běžném pojetí padouchy a podfukáři dějin filosofie, politováníhodnou úchylkou, na niž Sókratés a Platón reagovali vytyčením cesty pravého myšlení. Navíc se jejich úvahy zpravidla dochovaly jen ve stručných zlomcích nebo v parafrázích myšlenkových rivalů s Platónem na prvním místě. Mauro Bonazzi ukazuje, že při zachování všech zásad pečlivé filologické analýzy lze odhalit pozoruhodnou a dodnes inspirativní roli myslitelů řazených k sofistickému hnutí jakožto pragmatiků, realistů a obhájců antropocentrické perspektivy, jež je pro následný vývoj filosofie bytostně určující.

Mauro Bonazzi (*1973) je profesorem antické filosofie na univerzitě v Boloni, kromě tématu sofistiky se věnuje především Sókratovi a sokratismu, Platónovi a platonismu. Vedle desítek specializovaných článků a statí je autorem knih À la recherche des idées. Platonisme et philosophie hellénistique d‘Antiochus à Plotin (Paris 2015), Il platonismo (Torino 2015), Processo a Socrate (Roma 2018), Atene, la città inquieta (Torino 2017), Creature di un sol giorno. I Greci e il mistero dell’esistenza (Torino 2020), Il naufragio di Ulisse. Un viaggio nella nostra crisi (Torino 2023) a Platonism. A Concise History from the Early Academy to Late Antiquity (Cambridge 2023).

 

Vydání titulu podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a italské Ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce.ISBN:978-80-87054-87-1
Rok vydání:2024
Počet stran:200
Vazba:Brož.
Formát:13x20 cm
Název originálu: I sofisti
Jazyk originálu: it.
Rok vydání originálu: 2010
Jméno překladatele: Martin Pokorný
Obálka: Šantavá, Helena

formát knihy:
Tištěná (333Kč 285Kč)

Hodnocení