Herrmann & synové

  HomePage » Staroseveřané »

Lživé ságy starého Severu

Jiří Starý (ed.)

Lživé ságy starého Severu

Ságy označované jako „lživé“ patří k málo známým staroseverským literárním žánrům. Jejich počátek můžeme hledat na Islandu na počátku dvanáctého století – nikoliv náhodou v době, kdy počaly krystalizovat konflikty, jež na konci dvanáctého a počátku třináctého století přerostly v krvavé občanské války „věku Sturlungů“, které ukončila až ztráta islandské samostatnosti v letech 1262–1264. Ale vážnější otázky týkající se vztahu mezi odcházejícím pohanstvím a přicházejícím křesťanstvím či upadající mocí lokálních vládců a nastupující královskou mocí bychom v nich hledali marně. Lživé ságy se otevřeně a bez ostychu prohlašují za literaturu, jejímž hlavním cílem je bavit, a neváhají proto často sahat po tématech, jež bychom v klasické staroseverské literatuře našli jen okrajově či vůbec: sexu, magii či brutalitě.
Co ale na lživých ságách moderního čtenáře zaujme nejvíc, je jejich nespoutaná představivost, která si nezadá s těmi nejlepšími krvavými romány či výtvory současné fantastické literatury. Tak jako klasické severské ságy popisují to, co bylo starému Seveřanovi důvěrně známo – mstu, tragickou lásku a boj o moc –, lákalo zase autory lživých ság všechno neobvyklé, exotické, nepřirozené a excesivní. Vznikla díla, u nichž se rozhodně nikdo nebude nudit: plná podivných zápletek, překvapivých zvratů, neobvyklých odhalení a místy odvážných a překvapivě moderních literárních postupů.

Překladatelé zařazených textů: Jiří Starý, Lucie Korecká, Ondřej Himmer, Marie Novotná, Markéta Podolská, Kateřina Ratajová, David Šimeček a Pavel VondřičkaISBN:978-80-87054-41-3
Rok vydání:2015
Počet stran:352
Vazba:Vázaná
Formát:14x21 cm
Obálka: Kateřina Zachová

formát knihy:
Tištěná (370Kč)

Hodnocení